Announcement

Collapse
No announcement yet.

Whey$aver Has Arrived!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Whey$aver Has Arrived!

    Based on popular demand, True Nutrition has set out to create the most economical protein powder on the market, which we have done with Whey$aver! Each 5lb unit provides 75 servings of material in a resealable pouch, in your choice of either Chocolate or Vanilla! Fight the current increases in the cost of whey protein with Whey$aver today!

    http://truenutrition.com/p-1174-whey...-servings.aspx
    TrueProtein: The highest quality products at the absolute lowest prices!

    If you have any questions or comments, I am GM here at True Protein, feel free to contact me personally.

    Use discount code "CNIZZ" at checkout to receive 5% off of your ENTIRE order!

  • #2
    Wait.... 5 POUNDS for only $28.49. Was that a typo? Not joking, was 5 lbs a typo?
    2014 USPA Nevada State / Regional Championships - 1,168 total

    2014 USPA National Championships - 1,235 total

    2014 Village Gym Meet - 1,260 total

    2015 USPA Camp Pendleton Meet - 1,235 total


    Journal: http://intensemuscle.com/showthread....80#post1112980

    Comment


    • #3
      How does it cost less then plain WPC?

      Comment


      • #4
        Now THIS is awesome.

        2012 EUP's Mission Submission II
        -1st SuperHeavy Gi
        2012 Hayastan Grappling Challenge New York
        -1st Heavyweight Gi
        2011 Slippery Rock Open Collegiate Championships, 4th-Open Heavyweight, 220lbs
        2008 NGA Pittsburgh Bodybuilding Championships, 2nd-Open Juniors, 175lbs




        Help me, help you! To get a great discount from TrueNutrition just type in MCS722 in the code box when you check out!


        New pursuit: competitive grappling, and enjoying my life

        Comment


        • #5
          Originally posted by will784 View Post
          How does it cost less then plain WPC?
          Seems like it's mixed up with dried milk. Not that there's anything bad about that.

          Comment


          • #6
            This would make a good offseason protein. Back in the day a lot of protein powders had powdered milk in them. Then you'd add heavy cream, which they thought would support hormone production. Put in some strawberries and I bet you'll crave it.
            1994 Ohio Gran Prix 4th place
            2010 Kentucky State Championships 1st place
            2011 Northern Kentucky 4th place
            2012 Kentucky Grand Prix 1st place
            2014 Francois Classic 3rd place
            2015 Francois Classic 2nd Place

            Truenutrition.com
            Use Discount Code AMJ

            Comment


            • #7
              I am possibly the cheapest person around, least my wife says that. So this news gives me a nice tickle in my wallet

              Comment


              • #8
                True Protein is amazing. I love the products and that they are moving forward and coming up with more amazing deals and products. I so love doing business with them and there great selections!

                Comment


                • #9
                  Its crazy how people will get excited and buy anything without doing the math.

                  Comment


                  • #10
                    Whey$aver: 19g Protein x 75 servings = 1425g Protein

                    Whey Isolate CF: 27.3 Protein x 15 servings = 409g Protein

                    $28.49 / 1425g = $0.0199 a gram
                    $9.49 / 409g = $0.0232 a gram

                    0.0232 - 0.0199 = $0.003 savings per gram of protein.

                    Unless my math is wrong, is the extra fat and carbs really worth one cent a gram of protein? I'd rather eat a Snickers and drink some Whey Isolate.
                    Last edited by DOHCrazy; 01-26-2012, 12:48 AM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by DOHCrazy View Post
                      Whey$aver: 19g Protein x 75 servings = 1425g Protein

                      Whey Isolate CF: 27.3 Protein x 15 servings = 409g Protein

                      $28.49 / 1425g = $0.0199 a gram
                      $9.49 / 409g = $0.0232 a gram

                      0.0232 - 0.0199 = $0.003 savings per gram of protein.

                      Unless my math is wrong, is the extra fat and carbs really worth one cent a gram of protein? I'd rather eat a Snickers and drink some Whey Isolate.
                      And WPC from TrueNutrition

                      $7.19 / 369 = $0,0195

                      Comment


                      • #12
                        Lol.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by DOHCrazy View Post
                          Whey$aver: 19g Protein x 75 servings = 1425g Protein

                          Whey Isolate CF: 27.3 Protein x 15 servings = 409g Protein

                          $28.49 / 1425g = $0.0199 a gram
                          $9.49 / 409g = $0.0232 a gram

                          0.0232 - 0.0199 = $0.003 savings per gram of protein.

                          Unless my math is wrong, is the extra fat and carbs really worth one cent a gram of protein? I'd rather eat a Snickers and drink some Whey Isolate.
                          To be fair the extra fat/carbs could make for a tastier and creamier consistency making it a lot more palatable/enjoyable while at the same time keeping the calories lower than a snicker+isolate combo.

                          Just to reiterate what Doberman stated, could make for a good off-season shake.
                          Max Muscle
                          5020 Katella Ave.
                          Los Alamitos, CA 90720
                          www.MaxMuscleLosAlamitos.com

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by theroymccoy View Post
                            To be fair the extra fat/carbs could make for a tastier and creamier consistency making it a lot more palatable/enjoyable while at the same time keeping the calories lower than a snicker+isolate combo.

                            Just to reiterate what Doberman stated, could make for a good off-season shake.
                            Okay, since we're rationalizing:

                            I'll mix quality Whey Isolate CF with guar gum and enjoy a thick and creamy, satisfying shake, and then finish it off with a bite sized Snickers.

                            Comment


                            • #15
                              By the way, that's one thing TN needs to offer in their custom mixes: guar gum.

                              Comment

                              Working...
                              X